A biológia ( a görög bios - 'élő' és logos - 'tudomány' szavakból) a természettudomány egyik ága, mely az élőlények eredetének, leszármazási kapcsolatainak, testfelépítésésének, működésének, és a környezettel való kapcsolatának megismerésével foglalkozik. A biológusok az élet legkülönbözőbb szerveződési szintjeit (például gének, sejtek, soksejtű egyedek, populációk, fajok, társulások, bioszféra) tanulmányozzák.
madárhangok
tudományos rendszertan
Az 1. tudományos rendszert Carl Linné svéd természettudód alkotta meg. Elsőként különítette el az élőlényeket növények és állatok országára. Munkásságával indult el a rendszertan tudománya a XVIII. században. Rendszere azonban mesterséges volt, mert csak egyetlen tulajdonságot kiemelve hzott létre rendszertani csoportokat. Nevéhez fűűződik a kettős nevezéktan is, melyben az élőlényeket 2 névvel jelölte. pl.:gyilkos galóca.
Carl Linné munkásságát hazánkban Kitaibel Pál folytatta. A Kárpát-medencét járva több mint 260 új növényt és számos állatot fedezett dfel, nevezett el. Növénynevei közül 150-et még ma is használunk.
Charles Darwin angol természettudód az elsők között ismerte fel, hogy az élőlények közötti hasonlóság oka a rokonság. Az ő tanaira épültek a természetes rendszerek. Ezek az élőlények testfelépítésének és életműködésének hasonlóságait, rokonsági kapcsolatai vették alapu.
rendszertani kategóriák:
- faj
a rendszertani kategória alapegysége, az egy fajba tartozó élőlények lényeges külső és belső tulajdonságaikban megegyeznek, egymással szaporodni képesek, és utódaik termékenyek
- osztály
rendszertani kategória, melynek fajai több tulajdonságban megegyeznek, egymással közeli rokonságban vannak
- törzs
rendszertani kategória, osztályai néhány tulajdonságban megegyeznek, egymással távoli rokonságban állnak.
- ország
a legnagyobb rendszertani kategória, melynek törzsei alapvető tulajdonságokban megegyeznek (pl.: növények)
|